Kościół pw. Świętego Wawrzyńca w Łomnicy

Kościół pw. Świętego Wawrzyńca w Łomnicy

Wybudowany w latach 1768 – 1770 z fundacji Edwarda Garczyńskiego, ówczesnego właściciela Łomnicy.

Drewniany kościół ma bardzo ciekawą bryłę. Wzniesiony na planie krzyża łacińskiego, z mocno zaakcentowaną częścią centralną o kształcie ośmioboku. Na czterech kolumnach wspiera się bęben kopuły. Dach pokryty jest blachą. Wysoka latarnia zwieńczona jest hełmem z iglicą. Szczyt wierzy wieńczy krzyż trzymany przez putto czyli aniołka. Do skrzydła prezbiterialnego przylega od wschodu niższa prostokątna, a w niej swoje miejsce znalazła zakrystia.

Już na samym wejściu zostajemy olśnieni bogactwem, którego nie spodziewamy się spacerując wokół skromnego kościoła. Wyposażenie wnętrza rokokowe, z czasów budowy. Ołtarz główny zachwyca. Widzimy na nim obraz św. Wawrzyńca, patrona, a nad nim wizerunek Matki Boskiej z dzieciątkiem. Po boku obrazy św. Jana Nepomucena oraz Róży z Viterbo. Po lewej stronie znajduje się ambona w kształcie łodzi. Na żaglu umieszczony został herb rodziny Garczyńskich. Po prawej stronie
w złotej ramie zauważamy namalowany na cienkim jedwabiu wizerunek Jezusa Chrystusa w formie veraiconu. Wartość jego potwierdza certyfikat watykański, znaleziony podczas remontu świątyni. Sklepienie kopuły pokrywa rokokowa polichromia z około 1770 roku, z postaciami Chrystusa, Najświętszej Marii Panny, św. Wawrzyńca
i Brygidy, rozdzielonych kartuszami z puttami. Piękne zdobienia pokryte złotem oraz mnóstwo nawiązań do rodziny Garczyńskich, na zwiedzającym robią ogromne wrażenie.

Spacerując wokół, naszą uwagę przykuwa współcześnie wykonana droga krzyżowa, autorstwa artystki Anny Sita. Szklane, surowe tworzywo wspaniale wpisuje się w charakter miejsca. Nawiązuje także do istniejącej niegdyś w Łomnicy huty szkła. Obok świątyni znajduje się drewniana dzwonnica, którą wybudowano około 1770 roku.

Przechodząc drogą wiejską, dochodzimy do alei lipowej, która wiedzie nas do dworu oraz oficyn. Rezydencja Garczyńskich jest obecnie opuszczona. Kierując się dalej parkową aleją, napotykamy mauzoleum rodziny Opitz, do których Łomnica należała na przełomie XIX i XX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *